CEIDG

Z dniem 1 lipca 2011 r. polscy przedsiębiorcy korzystają z usług Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – w skrócie CEIDG.

Głównym celem powstania internetowej ewidencji było ułatwienie i przyspieszenie przedsiębiorcom procesu założenia własnej firmy. Zniesiona została także konieczność rejestracji działalności gospodarczej w urzędzie gminy, bowiem centralna ewidencja, która działa w sieci, pozwala na złożenie wniosku online bez wychodzenia z domu. Warto dodać, iż z wprowadzonych ułatwień mogą także skorzystać właściciele istniejących już firm w przypadku, gdy chcą wprowadzić zmiany, zawiesić, wznowić, czy też zlikwidować przedsiębiorstwo.

Drugim, równie istotnym celem powstania CEIDG w wersji online jest swobodny dostęp do bezpłatnej bazy danych, w której znajdują się informacje na temat przedsiębiorstw prowadzonych przez osoby fizyczne, które są zarejestrowane w Polsce. Dodatkowo, za pośrednictwem CEIDG można również uzyskać niektóre informacje z KRS, które są bezpłatnie udostępniane przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego.